Iseki
TU175
Farm tractor · 1986–1990 · 17 hp
IsekiTU175
The Iseki TU175 is a farm tractor manufactured from 1986 to 1990. It features a Mitsubishi K3D engine. The transmission is a gear type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Mitsubishi K3D |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 59.7 ci (1 L) |
| Bore | 2.88 in (73 mm) |
| Stroke | 3.07 in (78 mm) |
| Power Gross | 17.3 hp (12.9 kW) |
| Power Rated | 17.3 hp (12.9 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Mitsubishi |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Available Options | 6-speed gear |
PTO
| Rear Type | 540 (1.375) |
|---|
Dimensions
| Length | 90.9 in (230 cm) |
|---|---|
| Width | 42.9 in (108 cm) |
| Height | 53.5 in (135 cm) |
| Wheelbase | 53.2 in (135 cm) |
| Ground Clearance | 10.2 in (25 cm) |
| Front Tread | 33.1 in (84 cm) |
| Rear Tread | 33.5 in (85 cm) |
Weight
| Weight | 1,554 lbs (704 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 8.3-22 |
Fuel
| Capacity | 4 gal (15.1 L) |
|---|