Iseki
TU185
Farm tractor · 1986–1990 · 18 hp
IsekiTU185
The Iseki TU185 is a farm tractor manufactured from 1986 to 1990. It features a Iseki E3AF1 engine, and power steering. It weighs 2,050 lbs (929 kg).
Engine
| Engine | Iseki E3AF1 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 71.4 ci (1.2 L) |
| Bore | 2.99 in (76 mm) |
| Stroke | 3.39 in (86 mm) |
| Power Gross | 18.3 hp (13.6 kW) |
| Power Rated | 18.3 hp (13.6 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Iseki |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
|---|---|
| Available Options | 12-speed |
Hitch
| Rear Type | 0 |
|---|
Dimensions
| Length | 114.2 in (290 cm) |
|---|---|
| Width | 46.5 in (118 cm) |
| Height | 54.3 in (137 cm) |
| Wheelbase | 57.5 in (146 cm) |
| Ground Clearance | 11 in (27 cm) |
| Front Tread | 40.2 in (102 cm) |
Weight
| Weight | 2,050 lbs (929 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6-14 |
|---|---|
| Rear Ag | 8.3-24 |
Fuel
| Capacity | 6.6 gal (25 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|