Iseki
TU1900
Farm tractor · 1981–1984 · 18 hp
IsekiTU1900
The Iseki TU1900 is a farm tractor manufactured from 1981 to 1984. It features a Isuzu 3AD1 engine. The transmission is a gear type with 12 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | Isuzu 3AD1 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 71.4 ci (1.2 L) |
| Bore | 2.99 in (76 mm) |
| Stroke | 3.39 in (86 mm) |
| Power Gross | 18.7 hp (13.9 kW) |
| Power Rated | 18.7 hp (13.9 kW) |
| Torque Peak | 49.9 lb-ft (67.7 Nm) |
| Torque Peak | 1,400 RPM |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 3.2 qts (3 L) |
| Coolant Capacity | 7.4 qts (7 L) |
| Manufacturer | Isuzu |
| Rated | 2,300 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
| Oil Capacity | 18 qts (17 L) |
| Available Options | 12-speed gear |
PTO
| Rear Type | 540 (1.375) |
|---|
Hitch
| Rear Type | JIS0 |
|---|
Dimensions
| Length | 102.8 in (261 cm) |
|---|---|
| Width | 45.7 in (116 cm) |
| Height | 76 in (193 cm) |
| Wheelbase | 53 in (134 cm) |
| Ground Clearance | 11.8 in (29 cm) |
| Front Tread | 37.2 in |
| Rear Tread | 34.7 in (88 cm) |
Weight
| Weight | 1,609 lbs (729 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.00-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 8.3-24 |
Fuel
| Capacity | 5.8 gal (22 L) |
|---|