Iseki
TU197
Farm tractor · 1989–1992 · 18 hp
IsekiTU197
The Iseki TU197 is a farm tractor manufactured from 1989 to 1992. It features a Isuzu E3AE1 engine. It weighs 2,061 lbs (934 kg).
Engine
| Engine | Isuzu E3AE1 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 79.1 ci (1.3 L) |
| Bore | 3.15 in (80 mm) |
| Stroke | 3.39 in (86 mm) |
| Power Gross | 18.7 hp (13.9 kW) |
| Power Rated | 18.7 hp (13.9 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 4.5 qts (4.3 L) |
| Coolant Capacity | 7.4 qts (7 L) |
| Manufacturer | Isuzu |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
|---|---|
| Oil Capacity | 19 qts (18 L) |
| Available Options | 12-speed |
PTO
| Rear Type | 540 (1.375) |
|---|
Hitch
| Rear Type | JIS0 |
|---|
Dimensions
| Length | 115.6 in (293 cm) |
|---|---|
| Width | 46.5 in (118 cm) |
| Height | 54.3 in (137 cm) |
| Wheelbase | 54.5 in (138 cm) |
| Ground Clearance | 11 in (27 cm) |
| Front Tread | 40.2 in (102 cm) |
Weight
| Weight | 2,061 lbs (934 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6-14 |
|---|---|
| Rear Ag | 8.3-24 |
Fuel
| Capacity | 6.6 gal (25 L) |
|---|