Iseki
TU2101
Farm tractor · 1984–1994 · 20 hp
IsekiTU2101
The Iseki TU2101 is a farm tractor manufactured from 1984 to 1994. It features a Isuzu 3AF1 engine. It weighs 1,598 lbs (724 kg).
Engine
| Engine | Isuzu 3AF1 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 71.4 ci (1.2 L) |
| Bore | 2.99 in (76 mm) |
| Stroke | 3.39 in (86 mm) |
| Power Gross | 20.7 hp (15.4 kW) |
| Power Rated | 20.7 hp (15.4 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 3.2 qts (3 L) |
| Coolant Capacity | 23.3 qts (22.1 L) |
| Manufacturer | Isuzu |
| Rated | 2,300 RPM |
Transmission
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
|---|---|
| Oil Capacity | 18 qts (17 L) |
| Available Options | 12-speed |
PTO
| Rear Type | 540 (1.375) |
|---|
Hitch
| Rear Type | JIS0 |
|---|
Dimensions
| Length | 102.8 in (261 cm) |
|---|---|
| Width | 53.2 in (135 cm) |
| Height | 76 in (193 cm) |
| Wheelbase | 53.2 in (135 cm) |
| Ground Clearance | 11.8 in (29 cm) |
| Front Tread | 37.4 in (94 cm) |
| Rear Tread | 34.7 in (88 cm) |
Weight
| Weight | 1,598 lbs (724 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.00-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 9.5-22 |
Fuel
| Capacity | 6.1 gal (23.1 L) |
|---|