Iseki
TU237
Farm tractor · 1989–1992 · 22 hp
IsekiTU237
The Iseki TU237 is a farm tractor manufactured from 1989 to 1992. It features a Isuzu E3AG1 engine. It weighs 2,083 lbs (944 kg).
Engine
| Engine | Isuzu E3AG1 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 87.2 ci (1.4 L) |
| Bore | 3.31 in (84 mm) |
| Stroke | 3.39 in (86 mm) |
| Power Gross | 22.7 hp (16.9 kW) |
| Power Rated | 22.7 hp (16.9 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 4.5 qts (4.3 L) |
| Coolant Capacity | 7.4 qts (7 L) |
| Manufacturer | Isuzu |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
|---|---|
| Oil Capacity | 19 qts (18 L) |
| Available Options | 12-speed |
PTO
| Rear Type | 540 (1.375) |
|---|
Hitch
| Rear Type | JIS0 |
|---|
Dimensions
| Length | 115.6 in (293 cm) |
|---|---|
| Width | 47.6 in (120 cm) |
| Height | 55.5 in (140 cm) |
| Wheelbase | 60.2 in (152 cm) |
| Ground Clearance | 11.8 in (29 cm) |
| Front Tread | 41.3 in (104 cm) |
| Rear Tread | 37 in (93 cm) |
Weight
| Weight | 2,083 lbs (944 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7-14 |
|---|---|
| Rear Ag | 9.5-24 |
Fuel
| Capacity | 6.6 gal (25 L) |
|---|