Iseki
TU318
Farm tractor · 18 hp
IsekiTU318
The Iseki TU318 is a farm tractor. It features a Iseki E3100 engine, and power assist steering. It weighs 1,565 lbs (709 kg).
Engine
| Engine | Iseki E3100 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Displacement | 61.4 ci (1 L) |
| Bore | 2.91 in (74 mm) |
| Stroke | 3.07 in (78 mm) |
| Power Gross | 18 hp (13.4 kW) |
| Power Rated | 18 hp (13.4 kW) |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 2.8 qts (2.6 L) |
| Manufacturer | Iseki |
Transmission
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
|---|---|
| Oil Capacity | 12.7 qts (12 L) |
| Available Options | 6-speed |
Hydraulics
| Pressure | 1,911 psi (131.8 bar) |
|---|---|
| Total Flow | 4.75 gpm (18 lpm) |
| Steering Flow | 2.7 gpm (10.2 lpm) |
PTO
| Rear Type | 540/1000 |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 1,411 lbs (640 kg) |
Dimensions
| Length | 106.7 in (271 cm) |
|---|---|
| Width | 41.7 in (105 cm) |
| Height | 54.7 in (138 cm) |
Weight
| Weight | 1,565 lbs (709 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 5.00x12 |
|---|---|
| Rear Ag | 9x16 |
Fuel
| Capacity | 4.5 gal (17 L) |
|---|
Steering
| Type | power assist |
|---|