Iseki
TX1000
Farm tractor · 1978–1981 · 11 hp
IsekiTX1000
The Iseki TX1000 is a farm tractor manufactured from 1978 to 1981. It features a Mitsubishi KE55 engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Mitsubishi KE55 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 33.2 ci (0.5 L) |
| Bore | 2.68 in (68 mm) |
| Stroke | 2.91 in (74 mm) |
| Power Gross | 11 hp (8.2 kW) |
| Power Rated | 11 hp (8.2 kW) |
| Air Cleaner | dry |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Mitsubishi |
| Rated | 2,300 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 6-speed gear |
PTO
| Rear Type | 540 (1.375) |
|---|
Hitch
| Rear Type | 0 |
|---|
Dimensions
| Length | 71.7 in (182 cm) |
|---|---|
| Width | 35.8 in (90 cm) |
| Height | 45.3 in (115 cm) |
| Wheelbase | 46.5 in (118 cm) |
| Ground Clearance | 9.8 in (24 cm) |
| Front Tread | 30.1 in (76 cm) |
| Rear Tread | 27.6 in (70 cm) |
Weight
| Weight | 1,054 lbs (478 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 5.00-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 7-14 |
Fuel
| Capacity | 3.2 gal (12.1 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|