Iseki
TX1300
Farm tractor · 1978–1981 · 15 hp
IsekiTX1300
The Iseki TX1300 is a farm tractor manufactured from 1978 to 1981. It features a Mitsubishi KE70 engine, and manual steering. It weighs 1,124 lbs (509 kg).
Engine
| Engine | Mitsubishi KE70 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 40.8 ci (0.7 L) |
| Bore | 2.87 in (73 mm) |
| Stroke | 3.15 in (80 mm) |
| Power Gross | 15 hp (11.2 kW) |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 2.7 qts (2.6 L) |
| Manufacturer | Mitsubishi |
Transmission
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
|---|---|
| Clutch | dry disc |
| Oil Capacity | 13 qts (12.3 L) |
| Available Options | 6-speed |
Hydraulics
| Pressure | 1,707 psi (117.7 bar) |
|---|---|
| Total Flow | 2.7 gpm (10.2 lpm) |
Hitch
| Rear Type | JIS-0 |
|---|---|
| Rear Lift | 838 lbs (380 kg) |
Dimensions
| Length | 75.6 in (192 cm) |
|---|---|
| Width | 38.6 in (98 cm) |
| Height | 47.2 in (119 cm) |
| Wheelbase | 48 in (121 cm) |
| Ground Clearance | 10.6 in (26 cm) |
Weight
| Weight | 1,124 lbs (509 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 5.00x12 |
|---|---|
| Rear Ag | 8-16 |
Fuel
| Capacity | 3.2 gal (12.1 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|