Iseki
TX145
Farm tractor · 13 hp
IsekiTX145
The Iseki TX145 is a farm tractor. It features a Mitsubishi K3A engine. The transmission is a gear type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Mitsubishi K3A |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 47.4 ci (0.8 L) |
| Bore | 2.56 in (65 mm) |
| Stroke | 3.07 in (78 mm) |
| Power Gross | 13.8 hp (10.3 kW) |
| Power Rated | 13.8 hp (10.3 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Mitsubishi |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Available Options | 6-speed gear |
PTO
| Rear Type | 540 (1.375) |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|
Dimensions
| Length | 77.8 in (197 cm) |
|---|---|
| Width | 46.5 in (118 cm) |
| Height | 47.2 in (119 cm) |
| Wheelbase | 50.4 in (128 cm) |
| Ground Clearance | 9.8 in (24 cm) |
| Front Tread | 31.5 in (80 cm) |
| Rear Tread | 30.3 in (76 cm) |
Weight
| Weight | 1,124 lbs (509 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 5.00-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 8-16 |
Fuel
| Capacity | 3.2 gal (12.1 L) |
|---|