Iseki
TX1500
Farm tractor · 1978–1981 · 15 hp
IsekiTX1500
The Iseki TX1500 is a farm tractor manufactured from 1978 to 1981. It features a Mitsubishi KE75 engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Mitsubishi KE75 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 46.6 ci (0.8 L) |
| Bore | 3.07 in (78 mm) |
| Stroke | 3.15 in (80 mm) |
| Power Gross | 15 hp (11.2 kW) |
| Air Cleaner | dry |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 2.7 qts (2.6 L) |
| Manufacturer | Mitsubishi |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Clutch | dry disc |
| Oil Capacity | 13 qts (12.3 L) |
| Available Options | 6-speed gear |
Hydraulics
| Pressure | 1,700 psi (117.2 bar) |
|---|---|
| Total Flow | 2.7 gpm (10.2 lpm) |
Hitch
| Rear Type | JIS-0 |
|---|---|
| Rear Lift | 838 lbs (380 kg) |
Dimensions
| Length | 78.7 in (199 cm) |
|---|---|
| Width | 40.2 in (102 cm) |
| Height | 48.4 in (122 cm) |
| Wheelbase | 50.4 in (128 cm) |
| Ground Clearance | 10.6 in (26 cm) |
Weight
| Weight | 1,184 lbs (537 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 5.00-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 8-18 |
Fuel
| Capacity | 3.2 gal (12.1 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|