Iseki
TX1510
Farm tractor · 1978–1981 · 14 hp
IsekiTX1510
The Iseki TX1510 is a farm tractor manufactured from 1978 to 1981. It features a Mitsubishi K3B engine, and two- or four-wheel drive drive. The transmission is a gear type with 6 forward and 2 reverse.
Overview
| Tractor Type | compact utility |
|---|
Engine
| Engine | Mitsubishi K3B |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 51.8 ci (0.8 L) |
| Bore | 2.68 in (68 mm) |
| Stroke | 3.07 in (78 mm) |
| Power | 14.6 hp (10.9 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Mitsubishi |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
PTO
| Rear Type | 540 (1.375) |
|---|
Hitch
| Rear Type | JIS0 |
|---|
Dimensions
| Length | 78.7 in (199 cm) |
|---|---|
| Width | 44.1 in (112 cm) |
| Height | 66.9 in (169 cm) |
| Wheelbase | 50.4 in (128 cm) |
| Ground Clearance | 9.8 in (24 cm) |
| Front Tread | 30.1 in (76 cm) |
| Rear Tread | 30.7 in (77 cm) |
Weight
| Weight | 1,213 lbs (550 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 5.00-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 8-18 |
Fuel
| Capacity | 3.1 gal (11.7 L) |
|---|