Iseki
TX2160
Farm tractor · 1985–1991 · 16 hp
IsekiTX2160
The Iseki TX2160 is a farm tractor manufactured from 1985 to 1991. It features a Mitsubishi K3B engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Mitsubishi K3B |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 51.8 ci (0.8 L) |
| Bore | 2.68 in (68 mm) |
| Stroke | 3.07 in (78 mm) |
| Power Gross | 16 hp (11.9 kW) |
| Power Rated | 16 hp (11.9 kW) |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 3.2 qts (3 L) |
| Manufacturer | Mitsubishi |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Oil Capacity | 13 qts (12.3 L) |
| Available Options | 6-speed gear, hydrostatic |
Hydraulics
| Pressure | 1,850 psi (127.6 bar) |
|---|---|
| Total Flow | 2.7 gpm (10.2 lpm) |
Hitch
| Rear Type | 0 |
|---|---|
| Rear Lift | 838 lbs (380 kg) |
Dimensions
| Length | 80.3 in (203 cm) |
|---|---|
| Width | 44.1 in (112 cm) |
| Wheelbase | 50.4 in (128 cm) |
| Ground Clearance | 9.8 in (24 cm) |
Weight
| Weight | 1,279 lbs (580 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 5.00x12 |
|---|---|
| Rear Ag | 8x18 |
Fuel
| Capacity | 3.2 gal (12.1 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|