J.I. Case
10-18
Farm tractor · 1918–1920 · 20 hp
J.I. Case10-18
The J.I. Case 10-18 is a farm tractor manufactured from 1918 to 1920. It features a J.I. Case engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 2 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | J.I. Case |
|---|---|
| Fuel Type | kerosene |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 235.9 ci (3.9 L) |
| Bore | 3.88 in (98 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power PTO | 18.1 hp (13.5 kW) |
| Power Drawbar | 11.24 hp (8.4 kW) |
| Power Belt | 18.15 hp (13.5 kW) |
| Starter Type | hand-crank |
| Coolant Capacity | 36 qts (34.1 L) |
| Manufacturer | J.I. Case |
| Rated | 1,050 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 2 forward and 1 reverse |
| Available Options | 2-speed gear |
Dimensions
| Length | 108 in (274 cm) |
|---|---|
| Width | 52 in (132 cm) |
| Height | 58 in (147 cm) |
Weight
| Weight | 3,760 lbs (1,705 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 30x6 steel |
|---|---|
| Rear Ag | 42x9 steel |
Fuel
| Capacity | 10.5 gal (39.7 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|