J.I. Case
1000
Farm tractor · 1957–1959 · 100 hp
J.I. Case1000
The J.I. Case 1000 is a farm tractor manufactured from 1957 to 1959. It features a Continental JD382 engine. The transmission is a gear type with 4 forward and reverse.
Engine
| Engine | Continental JD382 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 382 ci (6.3 L) |
| Bore | 4.5 in (114 mm) |
| Stroke | 6 in (152 mm) |
| Power Gross | 100 hp (74.6 kW) |
| Air Cleaner | oil bath |
| Starter Volts | 24 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Continental |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 4 forward and reverse |
| Available Options | 4-speed |