J.I. Case
1070
Farm tractor · 1970–1978 · 112 hp
J.I. Case1070
The J.I. Case 1070 is a farm tractor manufactured from 1970 to 1978. It features a 112 hp engine, and power steering. The transmission is a unsynchronized gear type with 8 forward and 2 reverse.
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 451 ci (7.4 L) |
| Bore | 4.38 in (111 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Compression Ratio | 16.5 |
| Power PTO | 108.1 hp (80.6 kW) |
| Power Drawbar | 90.99 hp (67.9 kW) |
| Air Cleaner | paper element |
| Starter Volts | 12 |
| Coolant Capacity | 40 qts (37.9 L) |
| Manufacturer | J.I. Case |
| Rated | 2,000 RPM |
Transmission
| Transmission Type | unsynchronized gear |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 2 reverse |
| Clutch | 381mm dry disc |
| Available Options | 8-speed unsynchronized gear, 12-speed partial power shift |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 16 gpm (60.6 lpm) |
| Valves | 2 |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | II |
|---|
Dimensions
| Length | 162 in (411 cm) |
|---|---|
| Height | 78 in (198 cm) |
| Wheelbase | 108 in (274 cm) |
| Ground Clearance | 15 in (38 cm) |
| Front Tread | 62 in (157 cm) |
| Rear Tread | 62 in (157 cm) |
Weight
| Operating | 10,310 lbs (4,676 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 10.00-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4-34 |
Fuel
| Capacity | 50 gal (189.2 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | optional |
|---|