J.I. Case
1010
Farm tractor · 1958–1964 · 100 hp
J.I. Case1010
The J.I. Case 1010 is a farm tractor manufactured from 1958 to 1964. It features a Continental JD-382 engine. The transmission is a power shift type with 4 forward and reverse.
Engine
| Engine | Continental JD-382 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 382 ci (6.3 L) |
| Bore | 4.5 in (114 mm) |
| Stroke | 6 in (152 mm) |
| Compression Ratio | 15.5 |
| Power Gross | 100 hp (74.6 kW) |
| Power Drawbar | 52.91 hp (39.5 kW) |
| Torque Peak | 276 lb-ft (374.3 Nm) |
| Torque Peak | 1,200 RPM |
| Air Cleaner | oil bath |
| Starter Volts | 24 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Continental |
| Rated | 2,000 RPM |
Transmission
| Transmission Type | power shift |
|---|---|
| Transmission Model | Terramatic |
| Gears | 4 forward and reverse |
| Clutch | hydraulic disc |
| Available Options | 4-speed power shift |
Hydraulics
| Pump Flow | 30 gpm (113.6 lpm) |
|---|
Dimensions
| Length | 140.1 in (355 cm) |
|---|---|
| Width | 76 in (193 cm) |
| Height | 72.63 in (184 cm) |
| Wheelbase | 79 in (200 cm) |
Weight
| Weight | 17,105 lbs (7,758 kg) |
|---|---|
| Operating | 17,105 lbs (7,758 kg) |
Tires & Tracks
| Track Width | 16 in (40 cm) |
|---|