J.I. Case
107
Lawn tractor · 1969–1972 · 7 hp
J.I. Case107
The J.I. Case 107 is a lawn tractor manufactured from 1969 to 1972. It features a Tecumseh V70 engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven gear type with 3 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Tecumseh V70 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft |
| Displacement | 15 ci (245 cc) |
| Bore | 2.75 in (70 mm) |
| Stroke | 2.53 in (64 mm) |
| Power Gross | 7 hp (5.2 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Tecumseh |
| Rated | 3,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven gear |
|---|---|
| Transmission Model | Peerless 1200 |
| Gears | 3 forward and 1 reverse |
| Available Options | 3-speed gear |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
34" mid-mount mower deckSnowblowerBlade
| Mower Deck | 34 in (86 cm) |
|---|