J.I. Case
114
Farm tractor · 14 hp
J.I. Case114
The J.I. Case 114 is a farm tractor. It features a Briggs & Stratton 400707 engine.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton 400707 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft opposed-twin |
| Displacement | 40 ci (655 cc) |
| Bore | 3.44 in (87 mm) |
| Stroke | 2.16 in (55 mm) |
| Power Gross | 14 hp (10.4 kW) |
| Power Rated | 14 hp |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
| Rated | 3,600 RPM |