J.I. Case
108 XC
Lawn tractor · 1981–1985 · 8 hp
J.I. Case108 XC
The J.I. Case 108 XC is a lawn tractor manufactured from 1981 to 1985. It features a Briggs & Stratton 190707 engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 3 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton 190707 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled |
| Displacement | 19.44 ci (318 cc) |
| Bore | 3 in (76 mm) |
| Stroke | 2.75 in (70 mm) |
| Compression Ratio | 6.2 |
| Power Rated | 8 hp (6 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
| Rated | 3,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Transmission Model | Peerless 600 |
| Gears | 3 forward and 1 reverse |
| Available Options | 3-speed gear |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Dimensions
| Length | 57.25 in (145 cm) |
|---|---|
| Width | 32.25 in (81 cm) |
| Height | 37.88 in (96 cm) |
| Wheelbase | 42 in (106 cm) |
| Front Tread | 23.4 in (59 cm) |
| Rear Tread | 23.25 in (59 cm) |
Weight
| Weight | 305 lbs (138 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 5.00-6 |
|---|---|
| Rear Ag | 8.50-8 |
Fuel
| Capacity | 1 gal (3.8 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
34" mid-mount mower deckSnowblowerBlade
| Mower Deck | 34 in (86 cm) |
|---|