J.I. Case
1031
Farm tractor · 1966–1969 · 113 hp
J.I. Case1031
The J.I. Case 1031 is a farm tractor manufactured from 1966 to 1969. It features a J.I. Case engine, and power steering. The transmission is a gear type with 8 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | J.I. Case |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 451 ci (7.4 L) |
| Bore | 4.38 in (111 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Compression Ratio | 15 |
| Power PTO | 101.79 hp (75.9 kW) |
| Power Drawbar | 88.34 hp (65.9 kW) |
| Air Cleaner | dry |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 14 qts (13.2 L) |
| Coolant Capacity | 40 qts (37.9 L) |
| Manufacturer | J.I. Case |
| Rated | 2,000 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Transmission Model | Case-o-matic |
| Gears | 8 forward and 2 reverse |
| Available Options | 8-speed |
Hydraulics
| Pump Flow | 12 gpm (45.4 lpm) |
|---|---|
| Valves | 2 |
Hitch
| Rear Type | 2 |
|---|
Dimensions
| Length | 165 in (419 cm) |
|---|---|
| Width | 88 in (223 cm) |
| Height | 87 in (220 cm) |
| Wheelbase | 109 in (276 cm) |
| Ground Clearance | 16 in (40 cm) |
| Front Tread | 56 in (142 cm) |
| Rear Tread | 76 in (193 cm) |
Weight
| Operating | 9,335 lbs (4,234 kg) |
|---|---|
| Ballasted | 16,220 lbs (7,357 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 7.50x16, 9.00x16, 10.00x16, 7.50x18 |
|---|---|
| Rear Ag | 15.5x38, 23.1x30, 18.4x34 |
Fuel
| Capacity | 48 gal (181.7 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|