J.I. Case
108
Lawn tractor · 1973–1980 · 8 hp
J.I. Case108
The J.I. Case 108 is a lawn tractor manufactured from 1973 to 1980. It features a Briggs & Stratton 190707 engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 3 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton 190707 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled |
| Displacement | 19.44 ci (318 cc) |
| Bore | 3 in (76 mm) |
| Stroke | 2.75 in (70 mm) |
| Power Rated | 8 hp (6 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
| Rated | 3,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Transmission Model | Peerless 600 |
| Gears | 3 forward and 1 reverse |
| Available Options | 3-speed gear |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 57.25 in (145 cm) |
|---|---|
| Width | 32.25 in (81 cm) |
| Height | 38 in (96 cm) |
| Wheelbase | 42 in (106 cm) |
| Ground Clearance | 5.25 in (13 cm) |
Weight
| Weight | 315 lbs (142 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 5.00x6 |
|---|---|
| Rear Ag | 8.50x8 |
Fuel
| Capacity | 1 gal (3.8 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
34" mid-mount mower deckSnowblowerBlade
| Mower Deck | 34 in (86 cm) |
|---|