J.I. Case
1090
Farm tractor · 1970–1970 · 122 hp
J.I. Case1090
The J.I. Case 1090 is a farm tractor manufactured from 1970 to 1970. It features a J.I. Case engine, and power steering. The transmission is a unsynchronized type with 8 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | J.I. Case |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 451 ci (7.4 L) |
| Bore | 4.38 in (111 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Compression Ratio | 16.5 |
| Power PTO | 110 hp (82 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Coolant Capacity | 40 qts (37.9 L) |
| Manufacturer | J.I. Case |
| Rated | 2,100 RPM |
Transmission
| Transmission Type | unsynchronized |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 2 reverse |
| Available Options | 8-speed unsynchronized, 12-speed partial powershift |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 16 gpm (60.6 lpm) |
| Valves | 2 |
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|
Hitch
| Rear Type | II |
|---|
Weight
| Weight | 10,400 lbs (4,717 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 10.00-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4-38 |
Fuel
| Capacity | 50 gal (189.2 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | optional |
|---|