JCB
Fastrac 8330
Farm tractor · 2016–Present · 335 hp
JCBFastrac 8330
The JCB Fastrac 8330 is a farm tractor manufactured starting in 2016. It features a AGCO Power 84AWF engine. The transmission is a continuously variable transmission type with infinite forward and reverse (2-range).
Engine
| Engine | AGCO Power 84AWF |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged intercooled diesel |
| Displacement | 513.8 ci (8.4 L) |
| Bore | 4.37 in (111 mm) |
| Stroke | 5.71 in (145 mm) |
| Power Gross | 335 hp (249.8 kW) |
| Power PTO | 310 hp (231.2 kW) |
| Torque Peak | 1,062 lb-ft (1,440.1 Nm) |
| Torque Peak | 1,500 RPM |
| Air Cleaner | dry |
| Fuel System | common rail |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | AGCO Power |
Transmission
| Transmission Type | continuously variable transmission |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse (2-range) |
Hydraulics
| Pump Flow | 36.2 gpm (137 lpm) |
|---|---|
| Pressure | 3,045 psi (210 bar) |
| Scv Flow | 26.4 gpm (99.9 lpm) |
| System Capacity | 39.6 gal (149.9 L) |
Hitch
| Rear Type | III |
|---|---|
| Rear Lift | 22,000 lbs (9,979 kg) |
| Front Type | II |
| Front Lift | 7,700 lbs (3,492 kg) |
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Length | 222.4 in (564 cm) |
|---|---|
| Width | 88.6 in (225 cm) |
| Height Cab | 133.1 in (338 cm) |
| Wheelbase | 122.8 in (311 cm) |
| Ground Clearance | 18.5 in (46 cm) |
Weight
| Weight | 24,450 lbs (11,090 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 540/65R34, 540/65R38, 650/65R34 |
|---|---|
| Rear Ag | 710/70R38, 650/75R38, 900/50R42 |
| Front Industrial | 440/80R34 |
| Rear Industrial | 650/65R38 |
Fuel
| Capacity | 158.5 gal (599.9 L) |
|---|---|
| Def Capacity | 15.9 gal (60.2 L) |
Cab
| Cab | standard with air-conditioning |
|---|