Landini
13000
Farm tractor · 1984–1995 · 127 hp
Landini13000
The Landini 13000 is a farm tractor manufactured from 1984 to 1995. It features a Perkins A6.354.4 engine, and power steering. The transmission is a gear type with 12 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | Perkins A6.354.4 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 353.9 ci (5.8 L) |
| Bore | 3.88 in (98 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Compression Ratio | 16 |
| Power Gross | 127 hp (94.7 kW) |
| Power Rated | 127 hp (94.7 kW) |
| Torque Peak | 295 lb-ft (400 Nm) |
| Torque Peak | 1,400 RPM |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Perkins |
| Rated | 2,400 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
| Clutch | 330mm dry disc |
| Available Options | 12-speed |
Hydraulics
| Pump Flow | 16.8 gpm (63.6 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | indepnedent |
|---|
Hitch
| Rear Type | III/II |
|---|---|
| Rear Lift | 11,023 lbs (5,000 kg) |
Dimensions
| Length | 173.7 in (441 cm) |
|---|---|
| Width | 101.6 in (258 cm) |
| Height Cab | 110.9 in (281 cm) |
| Wheelbase | 102.8 in (261 cm) |
| Ground Clearance | 17.3 in (43 cm) |
| Front Tread | 65 in (165 cm) |
| Rear Tread | 62.4 in (158 cm) |
Weight
| Weight | 9,921 lbs (4,500 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 13.6-28 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4-38 |
Fuel
| Capacity | 44.9 gal (169.9 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard |
|---|