Landini
4-100
Farm tractor · 2014–2024 · 95 hp
Landini4-100
The Landini 4-100 is a farm tractor manufactured from 2014 to 2024. It features a Deutz C4DT69 engine, and two-post folding steering. The transmission is a partially synchronized type with 12 forward and reverse.
Engine
| Engine | Deutz C4DT69 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 219 ci (3.6 L) |
| Bore | 3.86 in (98 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Power Gross | 95 hp (70.8 kW) |
| Power Rated | 95 hp (70.8 kW) |
| Power PTO | 79 hp (58.9 kW) |
| Torque Peak | 293 lb-ft (397.3 Nm) |
| Torque Peak | 1,600 RPM |
| Fuel System | common rail |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Deutz |
| Rated | 2,200 RPM |
| Emissions | Interim Tier IV |
Transmission
| Transmission Type | partially synchronized |
|---|---|
| Gears | 12 forward and reverse |
| Transmission Description | Four synchronized gears in three ranges with mechanical shuttle. Also available with creeper range, providing 16 speeds. |
| Clutch | 304.8mm dry disc |
| Available Options | 12-speed partially synchronized, 12-speed power shuttle, 24-speed two-speed power shift |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 15 gpm (56.8 lpm) |
| Steering Flow | 8.5 gpm (32.2 lpm) |
PTO
| Rear Type | 540/540E |
|---|
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 5,952 lbs (2,699 kg) |
| Front Type | II optional |
| Front Lift | 3,858 lbs (1,749 kg) |
Dimensions
| Length | 170.1 in (432 cm) |
|---|---|
| Width | 68.9 in (175 cm) |
| Height Cab | 97.2 in (246 cm) |
| Height Rops | 111 in (281 cm) |
| Wheelbase | 87.8 in (223 cm) |
Weight
cab
| Weight | 7,775 lbs (3,526 kg) |
|---|
rops
| Weight | 7,025 lbs (3,186 kg) |
|---|
Fuel
| Capacity | 31.7 gal (120 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post folding |
|---|
Cab
| Cab | optional with air-conditioning |
|---|
Compatible Implements
| Model | Type | Width | Min HP |
|---|---|---|---|
| Bush Hog BH114 | Rotary Cutters | 44" | 15 hp |
| Land Pride RCR1242 | Rotary Cutters | 42" | 18 hp |
| Bush Hog BH115 | Rotary Cutters | 56" | 20 hp |
| BEFCO BRC-142 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| BEFCO BRC-242 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| Land Pride RCR1548 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCR1248 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCF2072 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCR1872 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCR1860 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCF2060 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCR1260 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Bush Hog BH116 | Rotary Cutters | 68" | 25 hp |
| Bush Hog BH210-3 | Rotary Cutters | 60" | 25 hp |
| Land Pride RCR1272 | Rotary Cutters | 72" | 25 hp |
| BEFCO BRC-248 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| BEFCO BRC-148 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| BEFCO BRC-160 | Rotary Cutters | 60" | 30 hp |
| Bush Hog BH210-3 variant 2 | Rotary Cutters | 72" | 30 hp |
| BEFCO BRC-260 | Rotary Cutters | 60" | 30 hp |
| BEFCO RMD-360 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| Land Pride RCF2760 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| Land Pride RCF2772 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| BEFCO BRC-172 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| Land Pride RCD1884 | Rotary Cutters | 84" | 35 hp |
| BEFCO BRC-272 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| Bush Hog BH310-2 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| BEFCO RMD-372 | Rotary Cutters | 72" | 40 hp |
| Land Pride RCF2696 | Rotary Cutters | 96" | 40 hp |
| Land Pride RCR1884 | Rotary Cutters | 84" | 45 hp |
| Land Pride RCF2084 | Rotary Cutters | 84" | 45 hp |
| Bush Hog BH310 variant 2 | Rotary Cutters | 72" | 45 hp |
| Bush Hog BH210-3 variant 3 | Rotary Cutters | 84" | 50 hp |
| BEFCO RHD-472 | Rotary Cutters | 72" | 50 hp |
| Bush Hog BH310 variant 3 | Rotary Cutters | 84" | 55 hp |
| Land Pride RCF3672 | Rotary Cutters | 72" | 60 hp |
| Bush Hog BH410 variant 1 | Rotary Cutters | 72" | 60 hp |
| Land Pride RCF2784 - 3PT | Rotary Cutters | 84" | 60 hp |
| BEFCO RHD-484 | Rotary Cutters | 84" | 60 hp |
| Bush Hog BH410 variant 2 | Rotary Cutters | 84" | 70 hp |
| Land Pride RCF3684 - 3PT | Rotary Cutters | 84" | 70 hp |
| Land Pride DBM2660 | Rotary Cutters | 60" | 75 hp |
| Land Pride DB2660 | Rotary Cutters | 60" | 75 hp |
Confirmed compatible on PTO HP and 3-point hitch category. Verify with your dealer before purchasing.