Landini
5-110H
Farm tractor · 2010–2020 · 102 hp
Landini5-110H
The Landini 5-110H is a farm tractor manufactured from 2010 to 2020. It features a Perkins 1104D-44TA engine. The transmission is a partial power shift with shuttle type with 12 forward and reverse.
Engine
| Engine | Perkins 1104D-44TA |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged aftercooled diesel |
| Displacement | 268.5 ci (4.4 L) |
| Bore | 4.13 in (105 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power Gross | 102 hp (76.1 kW) |
| Power Rated | 102 hp (76.1 kW) |
| Power PTO | 86.5 hp (64.5 kW) |
| Torque Peak | 306.8 lb-ft (416 Nm) |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Perkins |
| Emissions | Tier III |
Transmission
| Transmission Type | partial power shift with shuttle |
|---|---|
| Transmission Model | SPEED FOUR |
| Gears | 12 forward and reverse |
| Transmission Description | Standard transmission. Three speeds with four ranges. Optional creeper range provides 16 speeds in each direction. Either with TECHNO mechanical shuttle, or TOP hydraulic shuttle. |
| Available Options | 12-speed partial power shift with shuttle, 36-speed partial power shift with hydraulic shuttle, 24-speed partial power shift with shuttle, 48-speed partial power shift with hydraulic shuttle |
Hydraulics
| Pump Flow | 13.8 gpm (52.2 lpm) |
|---|---|
| Total Flow | 21.6 gpm (81.8 lpm) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 9,570 lbs (4,340 kg) |
| Front Type | II (optional) |
| Front Lift | 3,960 lbs (1,796 kg) |
Dimensions
| Length | 163.8 in (416 cm) |
|---|---|
| Width | 83 in (210 cm) |
| Height Cab | 101 in (256 cm) |
| Height Rops | 100.5 in (255 cm) |
| Wheelbase | 92 in (233 cm) |
| Ground Clearance | 18.5 in (46 cm) |
Weight
| Weight | 8,030 lbs (3,642 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 380/70R24 |
|---|---|
| Rear Ag | 480/70R34 |
Fuel
| Capacity | 27 gal (102.2 L) |
|---|
Cab
| Cab | Powerfarm cab standard. Air-conditioning and pneumatic seat optional. |
|---|
Compatible Implements
| Model | Type | Width | Min HP |
|---|---|---|---|
| Bush Hog BH114 | Rotary Cutters | 44" | 15 hp |
| Land Pride RCR1242 | Rotary Cutters | 42" | 18 hp |
| Bush Hog BH115 | Rotary Cutters | 56" | 20 hp |
| BEFCO BRC-142 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| BEFCO BRC-242 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| Land Pride RCR1548 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCR1248 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCF2072 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCR1872 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCR1860 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCF2060 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCR1260 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Bush Hog BH116 | Rotary Cutters | 68" | 25 hp |
| Bush Hog BH210-3 | Rotary Cutters | 60" | 25 hp |
| Land Pride RCR1272 | Rotary Cutters | 72" | 25 hp |
| BEFCO BRC-248 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| BEFCO BRC-148 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| BEFCO BRC-160 | Rotary Cutters | 60" | 30 hp |
| Bush Hog BH210-3 variant 2 | Rotary Cutters | 72" | 30 hp |
| BEFCO BRC-260 | Rotary Cutters | 60" | 30 hp |
| BEFCO RMD-360 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| Land Pride RCF2760 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| Land Pride RCF2772 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| BEFCO BRC-172 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| Land Pride RCD1884 | Rotary Cutters | 84" | 35 hp |
| BEFCO BRC-272 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| Bush Hog BH310-2 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| BEFCO RMD-372 | Rotary Cutters | 72" | 40 hp |
| Land Pride RCF2696 | Rotary Cutters | 96" | 40 hp |
| Land Pride RCR1884 | Rotary Cutters | 84" | 45 hp |
| Land Pride RCF2084 | Rotary Cutters | 84" | 45 hp |
| Bush Hog BH310 variant 2 | Rotary Cutters | 72" | 45 hp |
| Bush Hog BH210-3 variant 3 | Rotary Cutters | 84" | 50 hp |
| BEFCO RHD-472 | Rotary Cutters | 72" | 50 hp |
| Bush Hog BH310 variant 3 | Rotary Cutters | 84" | 55 hp |
| Land Pride RCF3672 | Rotary Cutters | 72" | 60 hp |
| Bush Hog BH410 variant 1 | Rotary Cutters | 72" | 60 hp |
| Land Pride RCF2784 - 3PT | Rotary Cutters | 84" | 60 hp |
| BEFCO RHD-484 | Rotary Cutters | 84" | 60 hp |
| Bush Hog BH410 variant 2 | Rotary Cutters | 84" | 70 hp |
| Land Pride RCF3684 - 3PT | Rotary Cutters | 84" | 70 hp |
| Land Pride DBM2660 | Rotary Cutters | 60" | 75 hp |
| Land Pride DB2660 | Rotary Cutters | 60" | 75 hp |
Confirmed compatible on PTO HP and 3-point hitch category. Verify with your dealer before purchasing.