Landini
50
Farm tractor · 1992–2000 · 47 hp
Landini50
The Landini 50 is a farm tractor manufactured from 1992 to 2000. It features a Perkins A 3.152 engine, and hydrostatic power steering. It weighs 6,747 lbs (3,060 kg).
Engine
| Engine | Perkins A 3.152 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 152.7 ci (2.5 L) |
| Bore | 3.6 in (91 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power Gross | 47 hp (35 kW) |
| Power Rated | 47 hp (35 kW) |
| Torque Peak | 126.1 lb-ft (171 Nm) |
| Torque Peak | 1,400 RPM |
| Manufacturer | Perkins |
| Rated | 2,250 RPM |
Transmission
| Gears | 12 forward and reverse |
|---|---|
| Available Options | 12-speed |
Hydraulics
| Total Flow | 9.4 gpm (35.6 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | 540/750/ground |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 5,733 lbs (2,600 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 127.6 in (324 cm) |
|---|---|
| Height | 93.3 in (236 cm) |
| Wheelbase | 83.1 in (211 cm) |
Weight
| Weight | 6,747 lbs (3,060 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7.50-16, 12.4R20 |
|---|---|
| Rear Ag | 14.9R28 |
Fuel
| Capacity | 22.7 gal (85.9 L) |
|---|
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|
Cab
| Cab | standard |
|---|