Landini
60
Farm tractor · 1992–2000 · 58 hp
Landini60
The Landini 60 is a farm tractor manufactured from 1992 to 2000. It features a Perkins AT 3.152 engine, and hydrostatic power steering. It weighs 6,990 lbs (3,170 kg).
Engine
| Engine | Perkins AT 3.152 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 152.7 ci (2.5 L) |
| Bore | 3.6 in (91 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power Gross | 58 hp (43.3 kW) |
| Power Rated | 58 hp (43.3 kW) |
| Torque Peak | 149 lb-ft (202 Nm) |
| Torque Peak | 1,400 RPM |
| Manufacturer | Perkins |
| Rated | 2,250 RPM |
Transmission
| Gears | 12 forward and reverse |
|---|---|
| Available Options | 12-speed |
Hydraulics
| Total Flow | 9.4 gpm (35.6 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | 540/750/ground |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 5,733 lbs (2,600 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 128 in (325 cm) |
|---|---|
| Height | 96.1 in (244 cm) |
| Wheelbase | 83.1 in (211 cm) |
Weight
| Weight | 6,990 lbs (3,170 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7.50-18, 12.4R24 |
|---|---|
| Rear Ag | 16.9R30 |
Fuel
| Capacity | 22.7 gal (85.9 L) |
|---|
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|
Cab
| Cab | standard |
|---|