Landini
5500
Farm tractor · 1973–1983 · 50 hp
Landini5500
The Landini 5500 is a farm tractor manufactured from 1973 to 1983. It features a Perkins AD3.152 engine, and four-post steering. It weighs 5,159 lbs (2,340 kg).
Engine
| Engine | Perkins AD3.152 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 152.7 ci (2.5 L) |
| Bore | 3.6 in (91 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power Gross | 50 hp (37.3 kW) |
| Power Rated | 50 hp (37.3 kW) |
| Torque Peak | 131.3 lb-ft (178 Nm) |
| Torque Peak | 1,500 RPM |
| Manufacturer | Perkins |
| Rated | 2,250 RPM |
Transmission
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
|---|---|
| Available Options | 12-speed |
Hydraulics
| Pump Flow | 7.5 gpm (28.4 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 5,072 lbs (2,300 kg) |
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Length | 140.2 in (356 cm) |
|---|---|
| Height | 53.9 in (136 cm) |
| Wheelbase | 81.1 in (205 cm) |
Weight
| Weight | 5,159 lbs (2,340 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.50-16, 8.3-24 |
|---|---|
| Rear Ag | 12.4-32 |
Fuel
| Capacity | 16.4 gal (62.1 L) |
|---|
Steering
| Type | four-post |
|---|
Cab
| Cab | optional |
|---|