Landini
4-075
Farm tractor · 2014–2024 · 74 hp
Landini4-075
The Landini 4-075 is a farm tractor manufactured from 2014 to 2024. It features a Perkins 1104D-44 engine, and two-post folding steering. It weighs 7,130 lbs (3,234 kg).
Engine
| Engine | Perkins 1104D-44 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 268.5 ci (4.4 L) |
| Bore | 4.13 in (105 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power Gross | 74 hp (55.2 kW) |
| Power Rated | 74 hp (55.2 kW) |
| Torque Peak | 193 lb-ft (261.7 Nm) |
| Torque Peak | 1,400 RPM |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Perkins |
| Rated | 2,200 RPM |
| Emissions | Tier III |
Transmission
| Available Options | 12-speed partially synchronized, 12-speed power shuttle |
|---|
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 12.9 gpm (48.8 lpm) |
| Steering Flow | 7.4 gpm (28 lpm) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 5,952 lbs (2,699 kg) |
Dimensions
| Length | 165 in (419 cm) |
|---|---|
| Width | 68.9 in (175 cm) |
| Height Cab | 97.2 in (246 cm) |
| Height Rops | 111 in (281 cm) |
| Wheelbase | 82.7 in (210 cm) |
Weight
cab
| Weight | 7,130 lbs (3,234 kg) |
|---|
rops
| Weight | 6,380 lbs (2,893 kg) |
|---|
Fuel
| Capacity | 23.7 gal (89.7 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post folding |
|---|
Cab
| Cab | optional with air-conditioning |
|---|