Landini
14500
Farm tractor · 1990–1993 · 132 hp
Landini14500
The Landini 14500 is a farm tractor manufactured from 1990 to 1993. It features a Perkins AT6.354.4 engine, and hydrostatic power steering. It weighs 11,995 lbs (5,440 kg).
Engine
| Engine | Perkins AT6.354.4 |
|---|---|
| Cylinders | 6 |
| Turbocharger Status | turbocharged |
| Displacement | 353.9 ci (5.8 L) |
| Bore | 3.88 in (98 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power Gross | 132 hp (98.4 kW) |
| Power Rated | 132 hp (98.4 kW) |
| Torque Peak | 338.6 lb-ft (459.1 Nm) |
| Torque Peak | 1,600 RPM |
| Manufacturer | Perkins |
| Rated | 2,400 RPM |
Transmission
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
|---|---|
| Available Options | 12-speed |
Hydraulics
| Total Flow | 14 gpm (53 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | 540/1000 |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 10,364 lbs (4,701 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 174 in (441 cm) |
|---|---|
| Height | 109.4 in (277 cm) |
| Wheelbase | 102.8 in (261 cm) |
Weight
| Weight | 11,995 lbs (5,440 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 420/70R28 |
|---|---|
| Rear Ag | 20.8R38 |
Fuel
| Capacity | 47.6 gal (180.2 L) |
|---|
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|
Cab
| Cab | standard |
|---|