Landini
5870
Farm tractor · 1988–2000 · 47 hp
Landini5870
The Landini 5870 is a farm tractor manufactured from 1988 to 2000. It features a 47 hp engine, and hydrostatic power steering. The transmission is a mechanical shuttle type with 12 forward and reverse.
Engine
| Power Gross | 47 hp (35 kW) |
|---|
Transmission
| Transmission Type | mechanical shuttle |
|---|---|
| Gears | 12 forward and reverse |
| Available Options | 12-speed mechanical shuttle |
Hydraulics
| Pump Flow | 9.4 gpm (35.6 lpm) |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 5,732 lbs (2,600 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 128 in (325 cm) |
|---|
Weight
| Weight | 5,460 lbs (2,476 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7.50-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 12.4R32 |
Fuel
| Capacity | 22.7 gal (85.9 L) |
|---|
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|
Cab
| Cab | standard |
|---|