Landini
5860
Farm tractor · 1988–2000 · 47 hp
Landini5860
The Landini 5860 is a farm tractor manufactured from 1988 to 2000. It features a Perkins AD3.152 engine, and four-post steering. The transmission is a mechanical shuttle type with 12 forward and reverse.
Engine
| Engine | Perkins AD3.152 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 152.7 ci (2.5 L) |
| Bore | 3.6 in (91 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power Gross | 47 hp (35 kW) |
| Power Rated | 47 hp (35 kW) |
| Torque Peak | 126.1 lb-ft (171 Nm) |
| Torque Peak | 1,400 RPM |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Perkins |
| Rated | 2,250 RPM |
Transmission
| Transmission Type | mechanical shuttle |
|---|---|
| Gears | 12 forward and reverse |
| Available Options | 12-speed mechanical shuttle |
Hydraulics
| Pump Flow | 9.4 gpm (35.6 lpm) |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 5,732 lbs (2,600 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 128 in (325 cm) |
|---|---|
| Wheelbase | 83.1 in (211 cm) |
Weight
| Weight | 5,571 lbs (2,527 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 12.4R20 |
|---|---|
| Rear Ag | 14.9R28 |
Fuel
| Capacity | 22.7 gal (85.9 L) |
|---|
Steering
| Type | four-post |
|---|