Landini
6-160L
Farm tractor · 2014–2022 · 147 hp
Landini6-160L
The Landini 6-160L is a farm tractor manufactured from 2014 to 2022. It features a FPT turbocharged intercooled diesel engine, four-wheel drive drive, and power steering. The transmission is a mechanical shuttle type with 18 forward and reverse.
Overview
| Tractor Type | row-crop |
|---|---|
| Series | 6L Series |
Engine
| Engine | FPT turbocharged intercooled diesel |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged intercooled diesel |
| Displacement | 273.7 ci (4.5 L) |
| Bore | 4.09 in (104 mm) |
| Stroke | 5.2 in (132 mm) |
| Power Gross | 147.5 hp (110 kW) |
| Power | 160.9 hp (120 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | FPT |
| Rated | 2,200 RPM |
| Emissions | Stage IV |
Transmission
| Transmission Type | mechanical shuttle |
|---|---|
| Transmission Model | Speed-Six |
| Gears | 18 forward and reverse |
| Transmission Description | Six speeds in three ranges with manual shuttle shift. Also available with creeper range that doubles speeds to 36/36. |
| Clutch | mechanical dry disc |
Hydraulics
| Pump Flow | 23 gpm (87.1 lpm) |
|---|---|
| Total Flow | 33 gpm (124.9 lpm) |
| Steering Flow | 10 gpm (37.9 lpm) |
| Scv Flow | 23 gpm (87.1 lpm) |
Hitch
| Rear Type | III/II |
|---|---|
| Front Type | II optional |
| Front Lift | 7,716 lbs (3,499 kg) |
Dimensions
| Length | 207 in (525 cm) |
|---|---|
| Height Cab | 110 in (279 cm) |
| Wheelbase | 107 in (271 cm) |
Weight
| Weight | 13,530 lbs (6,137 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 480/65R28 |
|---|---|
| Rear Ag | 650/65R38 |
Fuel
| Capacity | 71.3 gal (269.9 L) |
|---|---|
| Def Capacity | 10 gal (37.9 L) |
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard with air-conditioning |
|---|