Landini
6530F
Farm tractor · 1982–1987 · 65 hp
Landini6530F
The Landini 6530F is a farm tractor manufactured from 1982 to 1987. It features a Perkins 4.236 engine, and power steering. The transmission is a syncromesh type with 12 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | Perkins 4.236 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 236 ci (3.9 L) |
| Bore | 3.88 in (98 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power Gross | 65 hp (48.5 kW) |
| Power Rated | 65 hp (48.5 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Perkins |
Transmission
| Transmission Type | syncromesh |
|---|---|
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
| Available Options | 12-speed syncromesh |
Hitch
| Rear Type | II |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|