Landini
6550
Farm tractor · 1978–1987 · 65 hp
Landini6550
The Landini 6550 is a farm tractor manufactured from 1978 to 1987. It features a Perkins A4.236 engine, and power steering. It weighs 6,725 lbs (3,050 kg).
Engine
| Engine | Perkins A4.236 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 235.8 ci (3.9 L) |
| Bore | 3.88 in (98 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power Gross | 65 hp (48.5 kW) |
| Power Rated | 65 hp (48.5 kW) |
| Torque Peak | 188.8 lb-ft (256 Nm) |
| Torque Peak | 1,400 RPM |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Perkins |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
|---|---|
| Available Options | 12-speed |
Hydraulics
| Pump Flow | 7.4 gpm (28 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 5,248 lbs (2,380 kg) |
Dimensions
| Length | 156 in (396 cm) |
|---|---|
| Height | 62.2 in (157 cm) |
| Height Cab | 100.8 in (256 cm) |
| Wheelbase | 95.3 in (242 cm) |
| Front Tread | 61 in (154 cm) |
| Rear Tread | 59.1 in (150 cm) |
Weight
| Weight | 6,725 lbs (3,050 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7.50-16, 11.2-24 |
|---|---|
| Rear Ag | 12.4-36 |
Fuel
| Capacity | 31.7 gal (120 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard with heat |
|---|