Landini
7560F
Farm tractor · 1988–1995 · 72 hp
Landini7560F
The Landini 7560F is a farm tractor manufactured from 1988 to 1995. It features a Perkins 3.9L 4-cyl diesel engine, two- or four-wheel drive drive, and power steering. The transmission is a syncromesh type with 12 forward and 4 reverse.
Overview
Production
| Tractor Type | orchard/vineyard |
|---|
Mechanical
| Steering | power |
|---|---|
| Rops Type | two-post mid-mount |
PTO & Hitch
| Rear PTO Type | independent |
|---|---|
| Rear Hitch Type | II |
| Rear Lift | 5,732 lbs (2,600 kg) |
Other
| Rear PTO Speeds | 540/750 (1.375) |
|---|
Engine
| Engine | Perkins 4.236 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4-cylinder |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 236 ci (3.9 L) |
| Bore | 3.88 in (98 mm) |
| Bore Stroke | 3.875x5.00 in (98 x 127 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power | 72 hp (53.7 kW) |
| Air Cleaner | dry |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Perkins |
Transmission
| Transmission Type | syncromesh |
|---|---|
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
| Clutch | 279.4mm mechanical dry disc |