Landini
8550
Farm tractor · 1978–1987 · 80 hp
Landini8550
The Landini 8550 is a farm tractor manufactured from 1978 to 1987. It features a Perkins A4.248 engine, and power steering. It weighs 7,894 lbs (3,580 kg).
Engine
| Engine | Perkins A4.248 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 248 ci (4.1 L) |
| Bore | 3.98 in (101 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power Gross | 80 hp (59.7 kW) |
| Power Rated | 80 hp (59.7 kW) |
| Torque Peak | 211 lb-ft (286.1 Nm) |
| Torque Peak | 1,400 RPM |
| Manufacturer | Perkins |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
|---|---|
| Available Options | 12-speed |
Hydraulics
| Total Flow | 7 gpm (26.5 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | 540/ground |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 5,601 lbs (2,540 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 159.1 in (404 cm) |
|---|---|
| Height | 107.1 in (272 cm) |
| Wheelbase | 94.5 in (240 cm) |
Weight
| Weight | 7,894 lbs (3,580 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7.50-20, 12.4-24 |
|---|---|
| Rear Ag | 13.6-38 |
Fuel
| Capacity | 31.7 gal (120 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard |
|---|