Landini
8880
Farm tractor · 1987–2000 · 80 hp
Landini8880
The Landini 8880 is a farm tractor manufactured from 1987 to 2000. It features a Perkins A4.248 engine, and power steering. The transmission is a synchromesh type with 12 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | Perkins A4.248 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 248 ci (4.1 L) |
| Bore | 3.98 in (101 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Compression Ratio | 16 |
| Power Gross | 80 hp (59.7 kW) |
| Power Rated | 80 hp (59.7 kW) |
| Torque Peak | 208 lb-ft (282 Nm) |
| Torque Peak | 1,400 RPM |
| Air Cleaner | oil bath |
| Manufacturer | Perkins |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | synchromesh |
|---|---|
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
| Transmission Description | Four gears in three ranges. |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 12-speed synchromesh, 12-speed shuttle, 24-speed synchromesh, 24-speed creeper |
Hydraulics
| Total Flow | 11.2 gpm (42.4 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 5,732 lbs (2,600 kg) |
| Hitch Control | position control and top-link draft sensing |
Dimensions
| Length | 152.4 in (387 cm) |
|---|---|
| Width | 69 in (175 cm) |
| Height Cab | 103.3 in (262 cm) |
| Wheelbase | 95.1 in (241 cm) |
Weight
| Weight | 8,422 lbs (3,820 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7.50-20, 13.6R24 |
|---|---|
| Rear Ag | 16.9R34 |
Fuel
| Capacity | 27 gal (102.2 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard with available air-conditioning |
|---|