Landini
Alpine 85
Farm tractor · 81 hp
LandiniAlpine 85
The Landini Alpine 85 is a farm tractor. It features a Perkins 804C-33T engine. The transmission is a gear type with 15 forward and reverse.
Engine
| Engine | Perkins 804C-33T |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Turbocharger Status | turbocharged |
| Displacement | 203 ci (3.3 L) |
| Power Gross | 81 hp (60.4 kW) |
| Power Rated | 81 hp (60.4 kW) |
| Power PTO | 73 hp (54.4 kW) |
| Torque Peak | 175 lb-ft (237.3 Nm) |
| Manufacturer | Perkins |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Transmission Model | Speed Five |
| Gears | 15 forward and reverse |
| Available Options | 15-speed, 30-speed, 60-speed |
Hydraulics
| Pump Flow | 15 gpm (56.8 lpm) |
|---|---|
| Valves | 2 |
| Total Flow | 21.6 gpm (81.8 lpm) |
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 4,620 lbs (2,095 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 158 in (401 cm) |
|---|---|
| Width | 71.5 in (181 cm) |
| Height | 95 in (241 cm) |
| Wheelbase | 85.1 in (216 cm) |
| Ground Clearance | 15.5 in (39 cm) |
Weight
| Weight | 6,710 lbs (3,043 kg) |
|---|
Fuel
| Capacity | 24 gal (90.8 L) |
|---|
Cab
| Cab | optional |
|---|