Landini
Discovery 85
Farm tractor · 1999–2001 · 79 hp
LandiniDiscovery 85
The Landini Discovery 85 is a farm tractor manufactured from 1999 to 2001. It features a Deutz engine, and two-post mid-mount folding or four-post steering. The transmission is a mechanical shuttle type with 36 forward and reverse.
Engine
| Engine | Deutz |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | air-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 166.7 ci (2.7 L) |
| Bore | 3.58 in (91 mm) |
| Stroke | 4.13 in (105 mm) |
| Compression Ratio | 17 |
| Power Gross | 79.1 hp (59 kW) |
| Power Rated | 79.1 hp (59 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Deutz |
| Rated | 2,650 RPM |
Transmission
| Transmission Type | mechanical shuttle |
|---|---|
| Gears | 36 forward and reverse |
| Clutch | 250mm dry disc |
| Available Options | 36-speed mechanical shuttle |
Hydraulics
| Valves | 3 |
|---|---|
| Total Flow | 13.2 gpm (50 lpm) |
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 3,307 lbs (1,500 kg) |
| Hitch Control | position control |
Dimensions
| Length | 137.8 in (350 cm) |
|---|---|
| Width | 66.3 in (168 cm) |
| Height Rops | 84.5 in (214 cm) |
| Wheelbase | 60.2 in (152 cm) |
| Front Tread | 52.6 in (133 cm) |
| Rear Tread | 52.6 in (133 cm) |
Weight
| Weight | 4,652 lbs (2,110 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 360/70-20, 300/70-20, 320/70-20, 400/55-17.5T404, 400/55-22.5T404, 31x15.50-15STG1, 31x15.50-15T412, 33x15.50-15T412 |
|---|---|
| Rear Ag | 360/70-20, 300/70-20, 300/70-20, 400/55-17.5T404, 31x15.50-15STG1 |
Fuel
| Capacity | 13.2 gal (50 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post mid-mount folding or four-post |
|---|