Landini
DT 7000
Farm tractor · 1964–1968 · 65 hp
LandiniDT 7000
The Landini DT 7000 is a farm tractor manufactured from 1964 to 1968. It features a Perkins A4.203 engine, and mechanical steering. It weighs 5,292 lbs (2,400 kg).
Engine
| Engine | Perkins A4.203 |
|---|---|
| Cylinders | 4 |
| Displacement | 203.2 ci (3.3 L) |
| Bore | 3.6 in (91 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power Gross | 65 hp (48.5 kW) |
| Power Rated | 65 hp (48.5 kW) |
| Torque Peak | 161.5 lb-ft (219 Nm) |
| Torque Peak | 1,300 RPM |
| Manufacturer | Perkins |
| Rated | 2,000 RPM |
Transmission
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
|---|---|
| Available Options | 6-speed |
PTO
| Rear Type | 540/ground |
|---|
Dimensions
| Length | 128.3 in (325 cm) |
|---|---|
| Height | 63 in (160 cm) |
| Wheelbase | 81.1 in (205 cm) |
Weight
| Weight | 5,292 lbs (2,400 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 8.00-20 |
|---|---|
| Rear Ag | 14.9-28 |
Steering
| Type | mechanical |
|---|