Landini
Globus 65
Farm tractor · 1999–2004 · 68 hp
LandiniGlobus 65
The Landini Globus 65 is a farm tractor manufactured from 1999 to 2004. It features a Perkins 1004-40 engine, and hydrostatic power steering.
Engine
| Engine | Perkins 1004-40 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 243.5 ci (4 L) |
| Bore | 3.94 in (100 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power Gross | 68 hp (50.7 kW) |
| Power Rated | 68 hp (50.7 kW) |
| Power PTO | 60 hp (44.7 kW) |
| Air Cleaner | dry |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Perkins |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Available Options | 15-speed synchronized shuttle, 30-speed synchronized shuttle, 30-speed partial power shift, 60-speed partial power shift |
|---|
Hydraulics
| Pressure | 2,600 psi (179.3 bar) |
|---|---|
| Total Flow | 22.2 gpm (84 lpm) |
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 4,600 lbs (2,086 kg) |
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Length | 157 in (398 cm) |
|---|---|
| Width | 72 in (182 cm) |
| Height Cab | 91 in (231 cm) |
| Wheelbase | 85.3 in (216 cm) |
| Ground Clearance | 15.2 in (38 cm) |
| Front Tread | 54.5 in (138 cm) |
| Rear Tread | 53.5 in (135 cm) |
Weight
| Operating | 6,160 lbs (2,794 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 300/70R20 |
|---|---|
| Rear Ag | 480/70R24 |
| Front Industrial | 10.5-18 |
| Rear Industrial | 17.5L-24 |
Fuel
| Capacity | 17.7 gal (67 L) |
|---|
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|
Cab
| Cab | with heater standard. Optional air-conditioning and digital dashboard. Optional ROPS canopy. |
|---|