Landini
Landpower 160
Farm tractor · 2023–Present · 152 hp
LandiniLandpower 160
The Landini Landpower 160 is a farm tractor manufactured starting in 2023. It features a FPT engine, and power steering. The transmission is a three-speed power shift type with 54 forward and 18 reverse.
Engine
| Engine | FPT |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged intercooled diesel |
| Displacement | 410.6 ci (6.7 L) |
| Bore | 4.09 in (104 mm) |
| Stroke | 5.2 in (132 mm) |
| Power Gross | 152.9 hp (114 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | FPT |
| Rated | 2,200 RPM |
| Emissions | Stage V |
Transmission
| Transmission Type | three-speed power shift |
|---|---|
| Transmission Model | Top-Tronic |
| Gears | 54 forward and 18 reverse |
| Clutch | electro-hydraulic wet disc |
| Available Options | 54-speed three-speed power shift |
Hydraulics
| Type | closed-center load sensing |
|---|---|
| Pump Flow | 29 gpm (109.8 lpm) |
| Steering Flow | 10 gpm (37.9 lpm) |
PTO
| Rear Type | 540/1000 (1.375) |
|---|
Hitch
| Rear Type | III |
|---|---|
| Rear Lift | 18,519 lbs (8,400 kg) |
Dimensions
| Wheelbase | 113.4 in (288 cm) |
|---|
Weight
| Weight | 24,912 lbs (11,300 kg) |
|---|---|
| Shipping | 14,771 lbs (6,700 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 540/65R28 |
|---|---|
| Rear Ag | 650/65R38 |
Fuel
| Capacity | 74 gal (280.1 L) |
|---|---|
| Def Capacity | 10 gal (37.9 L) |
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard with air-conditioning |
|---|