Landini
Legend 135 TDI
Farm tractor · 2003–2005 · 132 hp
LandiniLegend 135 TDI
The Landini Legend 135 TDI is a farm tractor manufactured from 2003 to 2005. It features a Perkins 6.0L 6-cyl diesel engine, and four-wheel drive drive. The transmission is a gear type with 36 forward and reverse.
Overview
Production
| Tractor Type | row-crop |
|---|---|
| Series | Legend Series |
Hydraulics
| Hydraulic Pump Flow | 25.7 gpm (97.3 lpm) |
|---|---|
| Hydraulic System Capacity | 17.5 gal (66.2 L) |
PTO & Hitch
| Rear Lift | 15,400 lbs (6,985 kg) |
|---|
Fuel
| Fuel Capacity Rops | 69 gal (261.2 L) |
|---|
Engine
| Engine | Perkins 1106-E60TA |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6-cylinder |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged |
| Displacement | 365 ci (6 L) |
| Bore | 3.94 in (100 mm) |
| Bore Stroke | 3.94x5.00 in (100 x 127 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power | 132 hp (98.4 kW) |
| Torque | 409 lb-ft (554.6 Nm) |
| Emissions | Stage II |
| Rated | 2,200 RPM |
| Manufacturer | Perkins |
Dimensions
| Length | 202.5 in (514 cm) |
|---|---|
| Width | 87 in (220 cm) |
| Height | 109 in (276 cm) |
| Wheelbase | 110 in (279 cm) |
| Ground Clearance | 20.5 in (52 cm) |
| Weight | 12,760 lbs (5,787 kg) |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Transmission Model | Top |
| Gears | 36 forward and reverse |