Landini
Legend 165
Farm tractor · 1997–2001 · 160 hp
LandiniLegend 165
The Landini Legend 165 is a farm tractor manufactured from 1997 to 2001. It features a Perkins 1006-6THR4 engine, and hydrostatic power steering. The transmission is a gear type with 36 forward and reverse.
Engine
| Engine | Perkins 1006-6THR4 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged |
| Displacement | 366.1 ci (6 L) |
| Bore | 3.94 in (100 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power Gross | 160 hp (119.3 kW) |
| Power Rated | 160 hp (119.3 kW) |
| Torque Peak | 472.1 lb-ft (640.2 Nm) |
| Torque Peak | 1,400 RPM |
| Manufacturer | Perkins |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 36 forward and reverse |
| Available Options | 36-speed, 72-speed |
Hydraulics
| Total Flow | 16.4 gpm (62.1 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | 540/1000/ground |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 18,522 lbs (8,401 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 195.7 in (497 cm) |
|---|---|
| Height | 116.5 in (295 cm) |
| Wheelbase | 110.2 in (279 cm) |
Weight
| Weight | 12,789 lbs (5,801 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 540/65R28 |
|---|---|
| Rear Ag | 650/65R38 |
Fuel
| Capacity | 68.7 gal (260 L) |
|---|
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|
Cab
| Cab | standard with air-conditioning |
|---|