Landini
Mistral 50
Farm tractor · 2008–2015 · 49 hp
LandiniMistral 50
The Landini Mistral 50 is a farm tractor manufactured from 2008 to 2015. It features a Yanmar 2.2L 4-cyl diesel engine, and four-wheel drive drive. The transmission is a mechanical shuttle type with 12 forward and reverse.
Overview
Production
| Tractor Type | compact utility |
|---|---|
| Series | Mistral Series |
Mechanical
| Brakes | wet disc |
|---|---|
| Rops Type | two-post mid-mount |
| Cab | optional |
Hydraulics
| Hydraulic Pump Flow | 7.4 gpm (28 lpm) |
|---|---|
| Hydraulic Total Flow | 12.5 gpm (47.3 lpm) |
PTO & Hitch
| Rear PTO | 540/750 |
|---|---|
| Rear PTO Type | independent |
| Front PTO Type | independent optional |
| Rear Hitch Type | I |
| Rear Lift | 2,640 lbs (1,197 kg) |
| Front Lift | 880 lbs (399 kg) |
| Front Hitch | independent optional |
Fuel
| Fuel Capacity Rops | 10.6 gal (40.1 L) |
|---|
Other
| Front PTO | 1,000 |
|---|
Engine
| Engine | Yanmar 4TNE88 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4-cylinder 8-valve |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 133.6 ci (2.2 L) |
| Bore | 3.46 in (88 mm) |
| Bore Stroke | 3.456x3.543 in (88 x 90 mm) |
| Stroke | 3.54 in (90 mm) |
| Power | 49 hp (36.5 kW) |
| Emissions | Tier 3 |
| Rated | 2,800 RPM |
| Manufacturer | Yanmar |
Dimensions
| Length | 130 in (330 cm) |
|---|---|
| Width | 50.5 in (128 cm) |
| Height Cab | 85.5 in (217 cm) |
| Height Rops | 77 in (195 cm) |
| Wheelbase | 67 in (170 cm) |
| Ground Clearance | 15.5 in (39 cm) |
| Weight | 3,212 lbs (1,456 kg) |
| Tires Ag Front | 240/70R16 |
| Tires Ag Rear | 360/70R20 |
Transmission
| Transmission Type | mechanical shuttle |
|---|---|
| Gears | 12 forward and reverse |
| Clutch | 225mm dry disc |