Landini
Powerfarm 75
Farm tractor · 2004–2009 · 67 hp
LandiniPowerfarm 75
The Landini Powerfarm 75 is a farm tractor manufactured from 2004 to 2009. It features a Perkins 1104C-44 engine, and power steering. The transmission is a gear type with 12 forward and reverse.
Engine
| Engine | Perkins 1104C-44 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 268 ci (4.4 L) |
| Bore | 4.13 in (105 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power Gross | 67 hp (50 kW) |
| Power Rated | 67 hp (50 kW) |
| Power PTO | 62 hp (46.2 kW) |
| Torque Peak | 201 lb-ft (272.6 Nm) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Perkins |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Transmission Model | Techno |
| Gears | 12 forward and reverse |
| Available Options | 12-speed, 24-speed, 32-speed |
Hydraulics
| Pump Flow | 13.8 gpm (52.2 lpm) |
|---|---|
| Valves | 2 |
| Total Flow | 21.6 gpm (81.8 lpm) |
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 5,700 lbs (2,585 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 162.8 in (413 cm) |
|---|---|
| Width | 76.5 in (194 cm) |
| Height | 96.7 in (245 cm) |
| Ground Clearance | 14.7 in (37 cm) |
Weight
| Weight | 7,326 lbs (3,323 kg) |
|---|
Fuel
| Capacity | 27.2 gal (103 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | optional |
|---|