Landini
Powerfarm 90
Farm tractor · 2007–2020 · 83 hp
LandiniPowerfarm 90
The Landini Powerfarm 90 is a farm tractor manufactured from 2007 to 2020. It features a Perkins 1104D-44T engine, and two-post steering. The transmission is a mechanical shuttle type with 12 forward and reverse.
Engine
| Engine | Perkins 1104D-44T |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 268.5 ci (4.4 L) |
| Bore | 4.13 in (105 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power Gross | 83 hp (61.9 kW) |
| Power Rated | 83 hp (61.9 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Perkins |
| Rated | 2,200 RPM |
| Emissions | Stage III |
Transmission
| Transmission Type | mechanical shuttle |
|---|---|
| Transmission Model | Speed Four |
| Gears | 12 forward and reverse |
| Clutch | 279.4mm dry disc |
| Available Options | 12-speed mechanical shuttle, 24-speed power shuttle, 24-speed shuttle with creeper, 24-speed shuttle with overdrive |
Hydraulics
| Pump Flow | 13.7 gpm (51.9 lpm) |
|---|---|
| Valves | 2 |
| Total Flow | 21.6 gpm (81.8 lpm) |
| Steering Flow | 7.9 gpm (29.9 lpm) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|---|
| Clutch | mechanical dry disc |
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 5,732 lbs (2,600 kg) |
Dimensions
| Length | 162.8 in (413 cm) |
|---|---|
| Width | 81.2 in (206 cm) |
| Height Cab | 100.4 in (255 cm) |
| Wheelbase | 91.2 in (231 cm) |
| Ground Clearance | 17.8 in (45 cm) |
Weight
| Weight | 7,326 lbs (3,323 kg) |
|---|
Fuel
| Capacity | 27 gal (102.2 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|
Cab
| Cab | optional with air-conditioning |
|---|